Atık Piller Çevresel Bir Tehdide Dönüşüyor

Doğaya atılan pillerin, içlerindeki metal bölümlerin zamanla dışarı sızarak çevreye telafisi zor zararlar veriyor. Atık piller özellikle yer altı suları için tehdit oluşturuyor.

Atık piller doğal yaşama ve insana zararlı ağır metaller içeriyor.

Kullanım ömrünü tamamlamış veya uğramış olduğu fiziksel hasar sonucu kullanılmayacak duruma gelmiş atık pillerin içerdikleri cıva, kurşun, çinko, kadmiyum gibi zararlı maddeler, toprağı kirletiyor ve insan sağlığına zarar veriyor.

Çevre kirliliği sorununa farklı çözümler üretmek amacıyla atıkların geri dönüşümünü sağlayarak sağlıklı bir gelecek oluşturulması amaçlanıyor. Atık pillerin geri dönüşümünün sağlanması doğa ve insan sağlığı için büyük önem kazanıyor. Öyle ki, Avrupa’da artık saat pillerinden daha büyük pil satan her mağazada bitmiş pillerin atılması için kutular bulundurulacak. Bu bir yasal zorunluluk.

Bu yasal zorunluluğun nedeni ise pillerden cıva gibi kimyasallar sızabilme olasılığı. Piller yakıldıkları zaman da ciddi ve zehirli bir hava kirliliğine yol açıyorlar. Atık pillerin toplanması kuralı, önce mağazalarda başlayacak. Ardından işyerlerine, okullara ve kültür merkezlerine de yayılması düşünülüyor.

AB’de bir yılda 800 bin adet otomotiv pili, 190 bin ton endüstriyel pil ve 16 bin ton tüketici pili satılıyor. Tüketimi bu kadar yaygın olan ve çevreye zarar veren pillerin geri dönüşümüne dikkat edilmesi gerekiyor.

atik-piller-cevresel-bir-tehdide-donusuyor-cetinadam

Yorum Gönder

0 Yorumlar