GENÇ LOKMAN HEKİMLER

Gençlerimiz için doğaya dönüş, doğal malzemeleri kullanmaları, tarımsal üretim mekanizmalarına katılmaları, permakültür çalışmalarını öğrenmeleri gerekmektedir. Gençlerimiz ve yeni nesil çiftçiler için bitkisel üretim yetiştirme ve teknikleri eğitimleri yapılmalıdır.

Doğaya dönüşün ve doğadan daha çok faydalanmanın daha çok önem kazandığı günümüzde tıbbi ve aromatik bitkiler (TAB) daha çok önem kazanmıştır. Türkiye pek çok bitkinin gen merkezi olmasının yanında, bazı endemik türlere de ev sahipliği yapar. Fitoterapi, aromaterapi, doğal ve butik sabunlar, şifalı macunlar ve merhemler ile her geçen gün tıbbi ve aromatik bitkiler daha da önem kazanmaktadır.
Ankara çevresi ve özellikle Sakinşehir ilan edilen Güdül ilçesi zengin bitki çeşitliliği, doğal ve kültürel zenginliği ile rekreasyonel değerleri açısından tıbbi ve aromatik bitki yetiştirilmesi ve kıymetlendirilmesine katkı sağlayacak bir potansiyele sahiptir. Güdül ilçesi Ankara Keçisi üretim merkezi ve dağlık yapısıyla boyar ıtri (hoş kokulu) ve tıbbi bitkilerin üretimi açısından elverişli konumdadır.
Bu sebeple Gençlik ve Spor Bakanlığı- GPDP destekli bir proje başlatılmıştır.

PROJE AMACI

Eğitimler "Genç Lokman Hekimler" yetiştirilmesi gayesi ile Boyar Itri ve Tıbbi Bitkiler yetiştirilmesi ve şifalı ürünler elde edilmesi amaçlanmaktadır. Ankara bölgesinin gençleri böylece daha sağlıklı sıhhatli ve çözüm odaklı olması hedeflenmiştir. Ankara çevresi ve özellikle Sakinşehir Güdül ilçesinde yaygınlaştırma faaliyetleri yapılacaktır.

 

Tıbbi ve Aromatik Bitkiler üretim, yetiştirme ve kıymetlendirme eğitimleri ile daha sonra butik sabun, şifalı macun, merhemler gibi ürünler elde etmeleri için atölye çalışmalarına katılmaları sağlanacaktır. Gençlerin ve yeni nesil çiftçilerin tıbbi ve aromatik bitkilerle ilgili daha fazla bilgi ve pratik kazanmaları amaçlanmaktadır. Tıbbi ve Aromatik Bitkiler üretim, yetiştirme ve kıymetlendirme eğitimleri ile daha sonra butik sabun, şifalı macun, merhemler gibi ürünler elde etmeleri için atölye çalışmalarına katılmaları sağlanacaktır.

Tıbbı Aromatik Bitkiler Seminerleri;
Bu seminerler bu alanda uzmanlar tarafından proje döneminde verilecek olup duyuruları proje görünürlük çerçevesinde ilan edilecektir. Eğitimler İnstagram'dan verilecektir. Proje koordinatörünün "Besler Şifa" sayfasını takibe alınız. 
Bu seminerlere katılmak için şu başvuru formunu doldurabilirsiniz.

Tıbbı Aromatik Bitkiler Seminerleri

Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Yetiştirilmesi ve Kıymetlendirilmesi (BITKI) Eğitimleri;
Projenin ilk eğitimi Ankara çevresi ve özellikle Güdül ilçesine uygun bitkilerin yetiştirilme teknikleri, piyasa durumları ve kıymetlendirilmesi eğitimidir. Eğitimler ücretsiz olarak Doç. Dr. Sabri Erbaş, Serhat Erbaş ve Mustafa Çetin tarafından 10 ayrı ders olarak planlanmıştır. Eğitimler ücretsizdir ve katılım belgelidir. 

BITKI Eğitimi Programı:
Ders 1. Tıbbi ve Aromatik Bitkiler hakkında temel bilgiler,
Ders 2. Tıbbi ve Aromatik Bitkilerde damıtma ve ekstraksiyon sistemleri,
Ders 3. Tıbbi ve aromatik bitkiler tarımı ve endüstrisi (Adaçayı, Kekik, Lavanta),
Ders 4. Tıbbi ve aromatik bitkiler tarımı ve endüstrisi (Fesleğen, Nane, Oğulotu),
Ders 5. Tıbbi ve aromatik bitkiler tarımı ve endüstrisi (Altınotu, Aynısefa, Kuşburnu),
Ders 6. Tıbbi ve aromatik bitkiler tarımı ve endüstrisi (Rezene, Anason, Kimyon, Kişniş),
Ders 7. Tıbbi ve aromatik bitkiler tarımı ve endüstrisi (Kökboya, Safran, Aspir),
Ders 8. Tıbbi ve aromatik bitkiler tarımı ve endüstrisi (Çemen, Ekinezya, Çörekotu, Sarı kantaron),
Ders 9. Permakültür Yöntemleriyle TAB Yetiştiriciliği,
Ders 10. Hasat sonrası kurutma, paketleme, satış ve pazarlama

Eğitim tarihleri 15 Şubat-15 Mart 2021 arasında 10 ders olarak belirlenmiştir. Bu eğitim 300 kişi ile çevrimiçi olarak planlanmıştır.

Boyar Itri ve Tıbbi Bitkiler Yetiştirilmesi ve Kıymetlendirilmesi Eğitimleri başvuru formu kapanmıştır. Seminer başvuru formu da yukarıda verilmiştir.

Sabun, Krem ve Şifalı Macunlar Atölye Çalışmaları;
Butik sabun, şifalı macun, merhemler gibi ürünler elde etmeleri için atölye çalışmalarında; Güdül Aynısafa Şifa Seti, Sorgun Kantaron Derman Seti gibi sabun, krem, macun gibi nihai ürünler üretilmesi sağlanacaktır. Bu atölye çalışmaları projenin ikinci eğitim döneminde olacaktır. Eğitimler çeşitli eğitmenler tarafından yüz yüze atölyede verilecektir.

Tıbbı Aromatik Bitkiler Arazide Eğitim Çalışmaları;
Proje kapsamında atölye çalışmalarına katılanların arazide bitkileri daha iyi tanımaları ve doğru hasat yapabilmeleri için arazi ziyaretleri yapılacaktır.

GENEL PROJE FAALİYETLERİ
1. Hazırlık Süreci; Ocak- Şubat 2021
2. Proje Tanıtımı; Şubat 2021
3. Eğitmenlerin Belirlenmesi ve Eğitim Alacak Gençlerin Tespiti; Şubat 2021
4. Boyar, Itri Ve Tıbbi Bitkiler Yetiştirilmesi ve Kıymetlendirilmesi Eğitimleri (Ankara ve Güdül Çevresi); 15 Şubat- 15 Mart 2021
5. Tıbbı Aromatik Bitkiler Arazide Eğitim Çalışmaları; Haziran 2021
6. Tıbbı Aromatik Bitkiler Seminerleri; Şubat- Kasım 2021
7. Sabun, Krem ve Şifalı Macunlar Atölye Çalışmaları (Sincan); Haziran- Eylül 2021
8. Proje Sonuçlarının Yaygınlaştırılması Çalışmaları; Ekim- Kasım 2021
9. Proje kapanış toplantısı; Aralık 2021.

Bu proje Gençlik Projeleri Destek Programı (2020-1) kapsamında Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından desteklenmekte ve Yeşil Orman Okulu tarafından yürütülmektedir.

Yeşil Orman Okulu
w: https://www.yesilormanokulu.com/?m=1
t: twitter.com/yesilormanokulu
e: yesilormanokullari@gmail.com
f: https://www.facebook.com/YesilOrmanOkulu
İns: instagram.com/yesilormanokulu/

proje: https://twitter.com/GencLokmanHekim?s=09

Yorum Gönderme

7 Yorumlar

 1. Hayırlı olsun.projeniz alanında büyük bi eksikliğe çözüm olacak. Tebrik ediyorum.
  Katılmak isterim.

  YanıtlayınSil
 2. 15 şubatta başlayacak eğitimin katılımcılistesi ne zaman yayınlanacak acaba, başvurumun kabul olup olmadığını nereden öğrenebilirim? Teşekkürler şimdiden.

  YanıtlayınSil
 3. Merhaba,
  Başvuru linki açılmıyor. Kayıt olmak istiyorum. Yardımcı olabilirmsiniz?

  YanıtlayınSil
 4. Eğitimler çok güzel gidiyor Hoca çok tecrübeli teşekkür ederiz ve Gençlik ve Spor Bakanlığına şükranlarımı arz ediyorum

  YanıtlayınSil
 5. Lütfen başvuru dökümanı paylaşabilir misiniz? bediaturhan7@gmail.com

  YanıtlayınSil
 6. Çok güzel bi proje tebrik ediyorum.

  YanıtlayınSil

Yorumunuz İçin Teşekkürler..