DÜNYANIN ORMANSIZLAŞMA HARİTALARI

Maryland Üniversitesi'nden Dr Matthew Hansen liderliğindeki proje grubu tarafından dünyanın ormanları haritaları sunulmuştur. Raporda 2000-2012arasında meydana gelen, yangın, hortum, hastalık ve kesim gibi nedenlerle değişen orman örtüsü gözler önüne serilmiştir.


Küresel 2000-2012 Orman Değişim Haritaları; Ayrıntı için tıklayın .Sumatra son 30 yıl içinde doğal orman% 50 üzerinde kaybetti.  Ayrıntı için tıklayın .

Detaylı bir çalışma “sciencemag” dergisinde Kasım 14, 2013 tarihinde yayımlandı. Bu çalışma için tıklayınız; “21. Yüzyıl Orman Değişim; Yüksek Çözünürlüklü Küresel Haritalar “. Çalışmanın başarısı için analiz modelleri geliştirilmiştir. Maryland Üniversitesi uzmanları,  Landsat uydu verileri ve bilgisayar mühendisleri, Google Earth Engine ekibiyle çalıştılar. Çalışmada  650.000 'den fazla Landsat görüntüleri kullanılmıştır.

Önemli siteleri:
21. Yüzyıl Orman Kapak Değişim Yüksek Çözünürlüklü Küresel Haritalar
Not; Bu yazı Kasım 14, 2013 tarihinde TIKLAYINIZ  sayfasında yayınlanmıştır.

Maryland Üniversitesi,  Maryland Üniversitesi eyaletteki en büyük kamu eğitim kurumudur.Son not ortalaması 3.9 dur ve dünyanın en prestijli üniversitelerinden kabul edilir. Birçok güncel konuları ele alan anketlerin yanı sıra elektronik, kimya, biyokimya gibi alanlarda gelişmiştir. 
Ayrıca Google'ın sahibi olan Sergey Brin bu üniversiteden mezundur.

Yorum Gönder

0 Yorumlar