Doğa ve Ormancılık Sivil Toplum Kuruluşları (DOST) Platformu Birinci Uluslararası Çalıştayı Yapıldı

Doğa ve Ormancılık Sivil Toplum Kuruluşları (DOST) Platformu Birinci Uluslararası Çalıştayı Bilge Nesil Gençlik Bilişim Sanat Turizm Derneği’ninde olduğu 16 STK ile 27 Nisan-1 Mayıs 2017 tarihlerinde Antalya’da yapıldı. Çalıştaya Türkiye’nin güçlü STK’ları TOÇBİRSEN, ÖzOrmanİş, Türkiye Arıcılar Birliği, DKM Yeşil Türkiye Ormancılar Derneği…gibi çeşitli sivil toplum kuruluşları yanında dost ve kardeş ülkeler Bosna Hersek, Arnavutluk, Kırgızistan, Azerbeycan…gibi ülkelerden STKlar da katıldı.
Bilge Nesil Gençlik Bilişim Sanat Turizm Derneği
Genel Sekreter Yardımcısı, Mustafa Çetin açılış konuşması yaptı. Açılış Konuşmasında Çetin; “Akdeniz’in bu güzel şehri, Toros Dağlarının eteklerindeki Selçuklu Devletinin Kışlık Başkenti Alanya da olmaktan büyük mutluluk duyarak pek kıymetli hazırında saygılarımı sunuyorum.” diyerek Bilge Nesil amaç ve vizyon misyonundan bahsetti.
“Bilge Nesil Gençlik Türkiye’nin 2023-2453-2071 hedefleri için yerelden yani Balıkesir Sındırgı ilçesinden karınca misali bir şeyler yapmaya çalışan bir sivil toplum kuruluşudur. Üyelerimiz başta Sındırgı ‘da olmak üzere Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa gibi şehirlerdedir. Gönül coğrafyamız için memleketinizden hareketle proje odaklı çalışmalar yapmak istiyoruz. Öğleden sonra sunumuzda Sındırgı’dan, proje ve çalışmalarınızdan bahsedecek daha sonra orman, çevre, çölleşme, enerji, kalkınma konularındaki fırsatlardan bahsedeceğiz.”
“Sözlerimi bitirirken bir soru sormak istiyorum; DOST Platformu’nun Gönül Coğrafyamızdaki cihanşumul hedefleri için biz de “karınca” olabilir miyiz?”dedi.
Açılış konuşmasının ardından ikinci günü Bilge Nesiller adına “Sındırgı’da Projelerimiz ve Fırsatlar” konulu  sunumunu yapan Mustafa Çetin, Sındırgı ve DOST için proje fikirlerini sundu. DOST Platformu üyelerini Sındırgı’ya davet etti.
Bilge Nesil Gençlik DOST Platformu ile beraber orman, çevre, doğa, çölleşme, iklim, kırsal kalkınma gibi konularda çeşitli projeler üretmeyi planlamaktadır.


Yorum Gönder

0 Yorumlar