Tozun Gizli Hayatı, Evinizde, Çölde, Dinazor Çağında, Hastalıklarda, Erozyonda, Depremlerde...


Bir çölde uçuşan tozlar, depremleri yıkım etkisi sonucu meydana gelen şehrin içindeki tozlar, şehirlerin sanayilerin ardından kalan toz atıklar, dinozorların tozlar sebebiyle yok oluşu, doğal kaynakların yok oluşuna sebep erozyon, solunum yolu enfeksiyonlarına sebep olacak toz taşınımı… Toz ile büyük afetler olabileceği gibi em faktörü ya da bitkileri üremesine yardımcı olan tozlaşmada da tozun faktörü olduğu bilinir.

Toz; çok küçük toprak parçacıklarından ya da çok çeşitli atıklardan oluşan; yerde, nesnelerin üzerinde ya da havada taşınan çok ince, pudra benzeri maddeye denir. Toz denince birçok faktör devreye giriyor ve birçok şeyi değiştiriveriyor. Küçücük, minnacık yapılarıyla gezegenin oluşmasına dayanıyor hayatları…

Güneşin altında verandanın parmaklığına konulmuş bir meyve suyu bardağını gözünüzün önüne getirin. Size boş görünebilir, ama içinde en az 25.000 parça mikroskobik toz dolanmaktadır. Bu toz parçacıklarında Yerküre'deki her şeyden biraz vardır. Ansızın karşınıza Sahra kumlarından dökülmüş minik parçacıklar ve gözle görülemeyen devetüyü lifleri çıkabilir. Sonra rüzgâr yön değiştirir ve orman mantarı sporları ve kurumuş menekşe parçaları çevrenizi sarar. Yakınlarda bir otobüs yolcu almak için durur ve minicik siyah kurum parçalarıyla karışık insan derisi döküntüleri bir anlığına ortalığı kaplar.

Her nefes alışınızda binlerce zerre vücudunuza girer. Bazıları burnunuzun dehlizlerine yerleşir. Bazıları genzinize yapışır. Diğerleri derinlerde, akciğerlerinize sığınır. Siz kitapta 'sona' geldiğinizde, yeryüzündeki bu zerrelerden 150.000 kadarını soluyarak içinize çekmiş olabilirsiniz; tabii dünyanın en temiz köşelerinden birinde yaşıyorsanız. Daha kirli bir yerde yaşıyorsanız, muhtemelen bir milyondan fazlasını solumuşsunuzdur.

Holmes; tozu ardındaki sırrı çözmeye çalışmış, TÜBİTAK’ta enine boyuna irdeleyerek konunun arkasını ve hayatımızdaki yolculuğuna değinmiş.

Bazı tozlar gezegen ve üzerinde yaşayan canlılar için tehlike taşır. Bazıları insanlar, bitkiler ve hayvanlar için yararlıdır. Bazıları açıkça büyüleyicidir. Burada hepsi mikroskobun altına alınacak ve tozların gizli yaşamları gözler önüne serilecektir.

Yazar:
Hannah Holmes
Sayfa Sayısı:336  
Dili: Türkçe, 

Yorum Gönder

0 Yorumlar