Arazi Yönetiminde Başarılı Olmak İçin Ortak Taahhütler

Bir Hükümet Dışı Kuruluş yani bizim deyimimizle Sivil toplum Kuruluşu çevresine kattığı 64 ülkeden 200’den fazla STK ile bir konuda karar alıyor. Arazi Yönetiminde 10 tane ortak hedefimiz olsun. Bu Ortak Hedeflerimizi bir platformda toplayalım ve ağımızı gittikçe arttıralım. Hatta web sayfası aracılığıyla bu hedeflere ulaşmakta çabalarımızı ve deneyimlerimizi birbirimizle paylaşalım, deniliyor.

Bu Taahhütler 2016’da başlayan bu ortak hedefler 2021’e kadar devam etmesi yani 20 yıllık kararlaştırılıyor. Özellikle En Az Gelişmiş Ülkeler ve Afrika ülkeleri için ortaya çıkan bu hedefler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri (SDGs) ile eş güdümlü de olduğunu belirtebiliriz.

İşte Arazi Yönetiminde Başarılı Olmak İçin Ortak Taahhütlerimiz (2016-2021);

 1. Güvenli İmtiyaz Haklarının (savunulması),
 2. Güçlü Küçük Ölçekli Tarım Sistemlerinin (olması),
 3. Çeşitli Görev Sisteminin (oluşması),
 4. Kadınlara Eşit Arazi Haklarının (verilmesi),
 5. Yerli Halklara Yönelik Güvenli Bölgesel Arazi Hakları,
 6. Yerel Yönetilen Ekosistemlerin (varlığı),
 7. Kapsayıcı Karar Verme (mekanizmaları),
 8. Şeffaf Ve Hesap Verebilir Bilgilerin (Olması),
 9. Büyük Arazi Satın almalarına Karşı Etkili Eylemler,
 10. Korumalı Toprak Hakları Savunucuları.


Bu taahhütler insan merkezli arazi yönetişimi için ‘Uluslararası Arazi Koalisyonu’ öncülüğünde 64 ülkeden organizasyon tarafından onaylanmış ve kabul edilmiştir.

http://www.landcoalition.org/en
 1. Secure Tenure Rıghts,
 2. Strong Small Scale Farming System
 3. Diverse Tenure System
 4. Equal Land Rights For Women
 5. Secure Territorial Rights For İndigenous Peoples
 6. Locally Managed Ecosystems
 7. İnclusive Decision Making
 8. Transparent And Accountable İnformation
 9. Effective Actions Against Land Grabbing
 10. Protected Land Rights DefendersBu Arazi Yönetiminde Başarılı Olmak İçin Ortak Taahhütleri benimseyen ve bizde varız diyebilmek için hala fırsat var. Bu konuda daha fazla bilgi sahibi olmak ve elde edilen deneyimleri görebilirsiniz. Arazi Yönetiminde belki sizin de fikirleriniz olabilir.Bağlantı ve Platform Nedir?

Biz diğer STK’lar ve Yeşil Türkiye Ormancılar Derneği olarak beraber yaptığımız Çölleşmeyle Mücadelede Gençlik İnisiyatifi programında (Çölleşmeyle Mücadele 12. Taraflar Konferansı esnasında) bu platformla tanıştık. Bu platform yani International Land Coalition (ILC) bir dizi toplantıdan sonra 2003 yılında bu adı almış. Yerel, ulusal, bölgesel ve uluslararası düzeyde karar alma süreçlerine katılımlarını güçlendirerek özellikle toprak, su ve ortak mülkiyet kaynaklarına erişimlerinin arttırılmasıyla kırsal yoksulları güçlendirmek için kurulmuştur.

Yorum Gönder

0 Yorumlar