Kapalı Mekanlarda Çalışanlar Ne Yapmalı?

Kapalı Mekan ofislerde çalışanlar sağlıklarına dikkat etmeleri ve çalışma şartlarını iyileştirmek amacıyla bazı tavsiyelerde bulunacağız. Daha çok çalışmak ve çalışma veriminizi arttırmak amacıyla bu tavsiyeleri sizin için not ettik.

Kapalı ortamlarda zamanla biriken toksin maddelerin insan sağlığına zarar verdiğini hepimiz biliyor. Bu tür mekânlarda hava kalitesini artırmanın yolunun salon bitkilerinden geçmektedir.

Kapalı alanların havasında karbondioksidin dışında benzen, amonyak, ksilen ve formaldehit gibi kimyasallar da bulunur. Bu kimyasallar insanlarda baş dönmesi, baş ağrısı ve mide bulantısı gibi pek çok rahatsızlığa yol açar. Aslında bu belirtilerin büyük bölümüne kapalı ortamda çok vakit geçirmek ve ortamdaki karbondioksit ile evlerimizdeki verniklenmiş malzemeler, sentetik kumaşlar, çeşitli ilaçlar ve cam temizleyicilerinde de bulunan uçucu kimyasallar neden olur. Kapalı ortamların yol açtığı rahatsızlıkları önlemek için benjamin çiçeği, flamingo çiçeği, salon sarmaşığı, salon eğreltisi, bodur hurma palmiyesi, kurdele çiçeği, Çin herdemyeşili, bambu palmiyesi, papatya, paşa kılıcı, barış çiçeği ve kasımpatı gibi bitkiler odalara konulabilir. Bunlar, iç mekân havasındaki kimyasalları büyük oranda ortadan kaldırarak, ortamın havasını temizler.


Hangi Kimyasala Hangi Çiçek?
Çeşitli şekillerde örneğin cam temizleyicisi, mum ve parfümlerde bolca bulunan, zamanla ortam havasında biriken amonyağın sağlıklı kişilerde gözde tahriş ve öksürüğe neden olmaktadır.
Amonyağın fazla olduğu odalara kasımpatı, flamingo çiçeği veya salon palmiyesi gibi oda bitkilerinin konulmasını önerebiliriz.
Haşere ilacı, mürekkep, ev boyası ve deterjanlarda sıklıkla bulunan benzen ise yine havaya karışarak deriyi rahatsız eder, aynı zamanda solunum yolları rahatsızlıklarına neden olur. Benzenin emilmesi için de kapalı mekânlara salon sarmaşığı, paşa kılıcı, jerbera, aloe vera, kurdele çiçeği, kasımpatı veya bambu palmiyesi konulabilir.
Yorum Gönder

0 Yorumlar