AFRİKA'DA KURAKLIK DALGALARI

Afrika son yıllarda kuraklık 14 milyon insanı tehdit ediyor. Etiyopya kuraklıktan etkilenen ülkelerin başında geliyor. Kuraklığın El Nino doğa olayından kaynaklandığı tahmin ediliyor.
Su bidonları boş, su gelecek gibi de görünmüyor. Aylardır yağmur yağmadığından yaşam şartları ağırlaştı. İnsanlar son 30 yılın en kötü kuraklığını yaşıyor. BM'nin verilerine göre 10 milyondan fazla insan acil gıda yardımı bekliyor. Bu rakam çok kısa süre içinde iki katına çıkabilir. Afrika'nın diğer ülkelerinde de durum parlak değil. 

Afrika'nın bir çok ülkesinde olduğu gibi Etiyopyalılar da tarım ve hayvancılıktan geçimini sağlıyorlar. Hayvanlar bazen bütün ailenin hayatta kalmasını sağlayabiliyor. 

1984'de 1 milyon kişi ölmüştü 
Kuraklık ve açlık 1984 yılını hatırlatıyor: O dönemde Etiyopya'da bir milyona yakın insan yetersiz beslenmeden ölmüştü. Şimdi ülke yeni bir açlık kriziyle karşı karşıya. Özellikle çocuklar bu durumdan olumsuz etkileniyor. Etiyopya hükümetine göre şu an 400 bin çocuk yetersiz beslenme nedeniyle tedavi görüyor. 

Zimbabve'de de mahsul yetersiz. Başkent Harare'deki bu tarlada dolu dolu mısır koçanları yerine tek tük kurumuş mısır taneleri yetişiyor. Bunun en büyük nedeni Büyük Okyanus'un orta ve doğusunda, okyanus yüzeyinde oluşan olağan dışı ısınmalar olarak tanımlanan El Nino'nun yolaçtığı hava. Bu kez etkisini daha şiddetli gösterdi. Sonuç Zimbabve'deki gibi şiddetli bir kuraklık. El Nino dünyanın başka yerlerinde ise sel felaketlerine yol açabiliyor. 2015 yılında Zimbabve'de bir önceki yıla oranla yüzde 50 daha az yağmur yağdı. Tarlalar, tarım alanları tamamen kurumuş durumda.

Kuraklığın mahsule etkisi 

Malavi de aşırı kuraklıktan zarar gören ülkelerden biri. Başkent Lilonve yakınlarındaki pazarda insanlar fiyatların kuraklık yüzünden nasıl yükseldiğini fazlasıyla hissediyor. Mısır gibi temel gıda maddeleri zamlandı. Mahsul o kadar kötüydü ki yurtdışından ihraç edildi. Zaten yoksul olan halkın gıda için yüksek fiyatlar vermesi imkansız. 

Afrika'da gıda güvenliği sıkıntıya giren ülkeler var. Örneğin Namibya'da kuraklıktan nüfusun %70'i etkilendi, tarım sektörü 2013 yılından beri %12 daraldı. Sahra Altı 10 ülkeden 23 milyon kişi kuraklığın etkileriyle mücadele için acil yardıma muhtaçtır. Afrika'daki kuraklık olaylarına mukavemetin artırılması için çalışmalar ve planlamalar yapılmalıdır. UNEP'in Afrika Kuraklık Haritasında da belirtildiği gibi SahraAltı (Kara Afrika) kuraklıkla mücadele ediyor.

Türkiye stratejik toplantılara katkısı, teknik desteği, İnsani Yardımlar, Su Kuyusu Projeleri, Sivil Toplumun gönüllü çalışmaları, eğitim ve ihya çalışmaları ile Afrika kıtasında 52 ülkede çalışmalarına devam ediyor.

Yorum Gönder

0 Yorumlar