Yayınlarımız ve Orman Okulu Kütüphanesi

Yeşil Orman Okulu'nun Yayınları
Ankara merkezli sosyal girişimimiz olan Yeşil Orman Okulu olarak hizmet vermekteyiz.
İletişim;
Yeşil Orman Okulu | www.yesilormanokulu.com
e: yesilormanokullari@gmail.com
f: facebook.com/YesilOrmanOkulu
İ: instagram.com/yesilormanokulu/
L: linkedin.com/company/yesilormanokulu/

1- Orman Anaokulları Eğiticilerin Eğitimi Rehberi (İkinci baskı tükendi)

Alanında uzmanlar tarafından pratik bilgiler içermektedir. Henüz orman anaokulu konusunda harekete geçmediyseniz tavsiye edilir. Orman anaokulu eğitimlerinde kullanılan bu yayın temel kavramları anlamanız için hazırlandı. Orman anaokulu etkinliklerine de yer verilen zengin içerikli çalışmadır.

Çetin M. ve Göçmenler H., (2019) Orman Anaokulları Eğiticilerin Eğitimi Rehberi, Yeşil Orman Okulu Yayınları, 44 sayfa, Ankara.

2- Orman Anaokulları Etkinlik Kitabı (İkinci baskı tükendi)

Orman Anaokulları için bulmaca, şekil avı, boyama, fark bulma gibi etkinlikler yer alıyor. Çalışmanın eğitimcilere farklı seçenekler sunmakta ve zor aşamalı etkinliklere de yer verildi. Orman Anaokulu için eğlenceli, öğretici ve hazırlayıcı bir kitaptır. Velileri ikna etmek için bu etkinlikler evde yada sınıfta yapılabilir.

Çetin M. (2020) Orman Anaokulları Etkinlik Kitabı, Yeşil Orman Okulu Yayınları, 64 sayfa, Ankara.

3- Orman Anaokulları Oyun ve Oyunlaştırma Kılavuzu (Tasarımda)

Oyun kavramını daha iyi kavramanız için alanında uzmanlarca hazırlandı. Geleneksel oyunları da gözeterek orman anaokulu çocuklarının kazanımları ve müfredata uygun içeriği detaylıca bir çalışmadır. Hem eğitmenlere ve hem velilere 22 adet benzersiz oyunlar sunacaktır.

Gümüş A., (2021) Orman Anaokulları Oyun ve Oyunlaştırma Kılavuzu, Yeşil Orman Okulu Yayınları, 72 sayfa, Ankara.

4- Anaokulları İçin Peyzaj Rehberi (Tükendi)

Anaokullarının daha iyi bir bahçeye kavuşması için 12 uzman tarafından hazırlandı. Hem eğitmenlere ve hem peyzaj uygulayıcılarına anahtar bilgiler veriyor. Okulların pedagojik ve ekolojik olması için hazırlandı.

Anonim, (2020) Anaokulları İçin Peyzaj Rehberi, YTOD ve Yeşil Orman Okulu Yayınları, Editör; Mustafa Çetin, 64 sayfa, Ankara.

Yayın incelemek için tıklayınız.

5- Koruma Birimleri İçin Hayvan Hakları Rehberi (Tükendi)

Koruma birimleri ve orman anaokulu eğitimleri için Hayvan Hakları Rehberimiz yayına hazır. Yeşil orman okulu olarak 4. yayınımızla hizmetinizdeyiz. Yayınımızı @sivildusun desteği ile tasarımı yapıldı ve yayınlanıyor. Hayvan Hakları konusunda, hayvan hakları ile ilgili uluslararası gündem ve hayvanlarla ilgili kısa bilgiler de içeren bu esere ücretsiz sahip olabilirsiniz. Türkiye'de hazırlanan en kapsamlı hayvan hakları rehberi olma özelliği ile 64 sayfa olarak tamamı renkli baskı yapıldı.
Unutmayın; "Hayvan hakları hayvanları tanımakla başlar."

Yağcı, M, (2021) Koruma Birimleri İçin Hayvan Hakları Rehberi, Yeşil Orman Okulu Yayınları-4, Editör; Mustafa Çetin, 64 sayfa, Ankara.
Yayın için tıklayınız

6- Çocukların Çevre Hakkının Geliştirilmesi Raporu (Tükendi)

Yeşil Orman Okulu olarak çocukların Çevre hakkı konusunu da yaptığımız öncü çalışmalara bir yenisini daha ekledik. Çocukların Çevre Hakkının Geliştirilmesi Raporu, çevre hakkı konusunda temel kavramlar ve süreçler; dünyadan çevre hakkı konusunda çalışmalardan bahsediyor.

Rapor geçmişten günümüze çevre hakkı sürecini incelerken çevre hakkının konumsallaştırılması konusunda önemli ifadeler yer alıyor. Çevre hakkının unsurları ve mevzuatta geçen yönleri ele alıyor. Bu rehber özellikle çocukların çevre hakkı konusunda dünyadan örnekler ile önemli bir yer teşkil ediyor.

Çetin, M. ve Çetin, S. (2022) Çocukların Çevre Hakkının Geliştirilmesi Raporu, Yeşil Orman Okulu Yayınları-6, Ankara.

Yayın için tıklayınız

7- Çocuğun Sağlıklı, Temiz ve Sürdürülebilir Bir Çevrede Yaşama Hakkı İçin Eğitim Ortamlarının Koruma ve Geliştirme Kapasitesinin İzlenmesi Göstergeleri (Yayımlandı)

Çocukların çevre hakkının okullarda geliştirilmesi amacıyla hazırlanan bu yayın okul bahçelerinin ekolojik ve pedagojik olması için çabaları içermektedir. Yayın AB Etkiniz desteği ile yayımlanmıştır.

Salman F. ve Çetin. M., (2023) Çocuğun Sağlıklı, Temiz ve Sürdürülebilir Bir Çevrede Yaşama Hakkı İçin Eğitim Ortamlarının Koruma ve Geliştirme Kapasitesinin İzlenmesi Göstergeleri, Yeşil Orman Okulu Yayınları- 7, Ankara.

Çalışma için tıklayınız.

8- Güdül İçin Şifalı Bitkiler Rehberi (Tükendi)
Sakin Şehir Güdül Şifa Yolu Projesi sürecinde hazırlanan rehberde Güdül ve çevresinde yetişebilecek 25 adet tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği ve kıymetlendirilmesi üzerinde duracağız. Rehber için geniş bir literatür taraması yapılarak her bitkinin toprak ve iklim talepleri; arazi hazırlığı ve ekim- dikim; sulama, gübreleme ve bakım; kullanım alanları; hasat ve kurutma özellikleri verilmiştir. Yetiştiricilik için önemli ve kısa bilgiler yanında her bitkinin fotoğrafı verilmiştir. 

Anonim, (2023), Güdül İçin Şifalı Bitkiler Rehberi, Yeşil Orman Okulu Yayınları-8, Ankara.

Rehber için tıklayınız.

9- Orman Okulu Ekipman ve Donatılar Rehberi (Tasarımda)

Orman okulu sistemi çevre eğitimlerinin üstün şekli ve çocuk katılımını merkeze alan bir alternatif eğitim metodudur. Son dönemde bu metodla ilgili birçok yayın üretilmiştir. Bu yayınımızda orman okulunda ve bahçesinde hangi ekipmanların, alet ve gereçlerin ve donatıların olması gerektiğini bol görsel ve iyi uygulama örnekleri, çizimler, krokiler ile göstereceğiz. Bu yayınla zihninizde daha iyi bir orman okulu hedefi ortaya koyacak ve tasarlayacaksınız. İleri düzey eğitim almış ve tecrübeli eğitmenler tarafından hazırlanan bu rehber hayallerinizi zenginleştirecektir.
Tamamı renkli bu yeni yayın yakında Yeşil Orman Okulu yayını olarak yayımlanacaktır.

9- Güdül ekoturizm ve Agroturizm Çalıştayı Sonuçları Kitabı (Yayında)

Çetin, M. (2023) Güdül Ekoturizm ve Agroturizm Çalıştayı Sonuçları Kitabı, Yeşil Orman Okulu Yayınları-10, Ankara.

Sakin Şehir Güdül Şifa Yolu Projesi, GEF SGP desteğiyle Besler Şifa Atölyesi  oordinatörlüğünde, Yeşil Orman Okulu ve Güdül Belediyesi proje ortaklığında Güdül’de yürütülmektedir. Güdül Ekoköy Evi olarak, doğal yaşamın ve yerel kültürün önemini vurgulamak amacıyla Güdül Ekoturizm ve Agroturizm Çalıştayı’nı düzenlendi. Çalıştay Güdül Belediyesi ortaklığı ile 63 kurumdan 100 kadar katılımcı ile 27 Eylül dünya turizm gününde yapılmıştı. Yayın uzun vadede 19 karar ve kısa vadede 14 karar yani toplam 33 karar ile suçlanmış olup 9 ayrı sunu özetine ve 9 serbest görüşe yer verildi. Projenin bu çalışması kapsamında çalıştay kitabı yayımlandı. 

Kitap; Güdül Ekoturizm ve Agroturizm Çalıştayı Sonuçları Kitabı