Çam Ağacı ve Anadolu

Bu yazımızda çam ağacının faydaları, çeşitleri ve Anadolu 'daki kadim yerinden bahsedeceğiz. Bu yazıyı Mustafa Çetin kaleme aldı.

Muhtemelen şu an bulunduğunuz ev yada yapı çam ağacı kullanılarak yapıldı. Muhakkak sunta masanız da çam ağacından yapılmıştır. Kızılçam hafif ve yumuşak oluşuyla piyasada tahta, lata, çıta, azman, kadran kirişi olarak bulunur.

Karaçam türü yapı kerestesi olarak genellikle doğrama, demir yolu traversi, yuvarlak kesitli olarak maden galeri direkleri, iskele dikmeleri olarak kullanılmaktadır. Türkiye'de orman köylerinin çoğu çam ormanları içinde olup odun gibi yakacak ve yapacak şeklinde kullanır. BÇam Çeşitlerimizalıkesir'de taze çam yapraklarından şurup yapılır. Çam balı, reçinesi, kozalağı, fıstığı ve Sındırgı Kertil- çam kolonyasını bilirsiniz.

Çam Çeşitlerimiz
Akdeniz sahil kesminde #Kızılçam, ülkemizin heryerinde #Karaçam ve Karadeniz de #Sarıçam doğal olarak *binlerce* yıldır yetişir. Özellikle bu 3 çam türü doğal bulunur veya dikimle olabilir. Bu türlere ilaveten fıstık ağacı diye bilinen fıstık çamı, Halep çamı ve sahil çamı doğal olarak yetişir. Hersene binlerce çam fidanı da dikilir.

Anadolu'nun Kadim Ağacı; Çam
Anadolu'da Çamlar 23 milyon yıldır yani Miyosen döneminden beri yaşamaktadır. Bu #çamlar(Pinus) taşlaşmış ağaç, kömür, polen, yaprak kozalak meyve gibi makrofosil olarak Ankara, Bolu, Tokat müzelerinde ve Kızılcahamam gibi açık fosillerde görülebilir.

Anadolu kültürüne yerleşmiş olan çam Çamlıhemşin, Çamlıdere, Çamlıca, Çameli gibi yer isimi olarak çok kullanılır.

Çamdan ayrı bir tür olmalarına rağmen Servi, Göknar, Ladin, Ardıç, hepsine çam diyenlerin sözüne itibar etmeyin. Düz ve sulanabir yerlerde öncelik meyve ağacı dikilir. Fakat sulanması mümkün olmayan yerlerde orman ağacı türleri dikilir. Orman Mühendisleri konunun uzmanıdır.

Orman okulu eğitimlerinde kendisinden çok bahsettiğimiz çam bir çok eğitim ortamı ve içeriği sunmaktadır.

Fosil Foto; ProfDr. Ünal Akkemik

Yorum Gönderme

0 Yorumlar